6 Aralık 2023 Çarşamba

Sevgili Günlük,

8. sınıflardaki öğrencilerimin kalbi bu sabah nasıl pır pır atıyordu bir görseydin! Onlara sorsam “Yok hocam o kadar da değil!” derler eminim:) Bugün Özel Bilkent Lisesi giriş sınavı için bir deneme çalışması yapıldı. Lise Müdürümüz Ece Biçer’in liderliğinde, Mdr Yrd Özgür Bayam, Matematik ve İngilizce Bölüm Başkanları ile birlikte öğrencilerimize açıklamalar yapıp soruları yanıtladılar. Deneme bittikten sonra nasıl geçti diye sorduğumda yanıtlar farklı yönlerden gelirken, sonuçlara göre öğrencilerim çalışma rotalarını yeniden ayarlayacaklar:) ki bu da onlar için önemli bir katkı olacak diye düşünüyorum. Haydi gençler hepiniz asılın küreklere! Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için! (Evet! Athos, Porthos, Aramis ve D’artagnan’ı hep çok sevmişimdir:))

Bugün öğleden sonra Astronom-Matematikçi yazar Nurdan Bağrıaçık’la 6. sınıf öğrencilerimin söyleşisi vardı. Öğrencim Zeynep Atıcı, yazarımızı arkadaşlarına tanıtan ve sunuma liderlik eden kişiydi. Çok güzel bir beceri sergiledin Zeynep, bravo sana!

Matematik Bölüm Başkanı İlksen Sevil Uluçay’ın organizasyonuyla yapılan bu paylaşım için öğrencilerim “Bu Ne Biçim πPinokyo” kitabını önceden okumuşlardı.

Hayatın tüm güzellikleri, hatta var olan her şey; evren matematikle oluştuğuna göre matematik de güzeldir” diye düşüncelerini  ifade eden Sn Bağrıaçık’a sonsuz olana duyduğu sevgiyi öğrencilerimle paylaştığı için teşekkür ederim. Senin için buraya kısa bir video ekledim, istersen buradan evreni izleyebilirsin!

Matematik, müzik ve evrenle buluşmamızdan sonra hayatımda ilk kez resim sergisi açılışı yaptım! 7D sınıfından öğrencim Masal İdil Ertop moda tasarımı çizimlerini sergiledi. Tiyatro, dans ve görsel sanatların buluşmasından ortaya çıkan ve gelişmeye devam eden muhteşem bir yaratıcılık. Tebrik ederim Masal! Gurur verici.

Haa bu arada tabii ki kendime yeni modeller seçtim:) kaçırmam!

Masal’ın yaratıcılığını ifade edişine hayran kalırken 7D’deki öğrencilerimin arkadaşlarının yanında olma ve onu cesaretlendiren tutumlarına ayrıca mutlu oldum. Tüm öğrencilerimin farklı yetenek alanlarına şahit olmayı merakla bekliyor olacağım.

Sergiyi hazırlayan Görsel Sanatlar Öğretmenim Ahu Kılıç’a ve Bölüm Başkanı Nil Çelik’e teşekkür ederim.

5 Aralık 2023 Salı

Sevgili Dün, 4 Aralık Pazartesi

Pazartesi Buluşmaları’nda bu ay “Benzerliklerimiz ve Farklılıklarımız” temasına ağırlık vermek istedik. Bu anlamda dün o kadar dolu dolu bir gündü ki! Hem otizmli bireylerin yaşamını anlamaya çalıştık hem başarılarımızı kutladık hem de müzikle beslendik. Detaylı yazmak istemiştim sana dün fırsatım olmayınca bugüne kaldı:) yazacağım birazdan..

Dün Pazartesi Buluşmaları’nda 8. sınıflardan öğrencim Erkmen Eryiğit tüm okul topluluğuna liderlik etti. Ses tonu, büyük bir gruba hitap edişi ve kısa sürede hazırlanmadaki sakinliği çok güzeldi.

Önce harika bir çello dinletisiyle başladık. 5-D sınıfından Berrin Deniz Tunçer bizlere Beethoven’ın Contra Dance’ını çaldı. Öğretmeni Marina Rahmetulla’nın piyano eşliğinde dinlediğimiz Berrin Deniz ruhumuza çok iyi geldi.

Hepimizin yetenekleri, ilgileri, kişisel özellikleri çok farklı. Denir ya parmak izi… Hem birbirimizden çok farklıyız hem de ortak taraflarımız çok. Toplum içinde özel ve önemli farkılıklardan biri de otizm. Otizmli bireyler farklı gelişim özellikleriyle yaşamın içindeler. Otizm, doğuştan meydana gelen ve yaşam boyu devam eden, kişinin etrafıyla uygun ilişki kuramamasına neden olan gelişimsel bir durum. Otizmi kısaca anlatan video linkini buraya bırakıyorum izlemek istersen lütfen tıkla.

Özel Eğitim Öğretmenimiz Ali Küçükay’ın önemli katkılarıyla dün, otizmli bireylerin yaşadıklarıyla bir parça empati kurmaya çalıştık. Bir parça empati diyorum özellikle çünkü bir kişinin  yaşadıklarını, duygularını, düşüncelerini o haliyle, tam olarak anlamamız mümkün değildir. Belki de, anlamak için çabalayacağımızın niyetini gösterebiliriz sadece. Ali Hocam, otizmli birey olan Yiğit Beyle yaptığı bir röportajın video kaydını bizlerle paylaştı. Şu anda iş hayatında olan Yiğit Bey, öğrencilerime kendi okul hayatından, ilgi alanlarından bahsederken arkadaşça yaklaşmanın altını çizdi. İlgi Otizm Derneği Başkanı velimiz Sn Keiko Belir Yarar’a bu anlamlı paylaşıma aracılık ettiği için yürekten teşekkür ederim.

Üstün yetenekli olan otizmli bireyleri duymuş olmalısınız. Belki savant diye de duymuş olabilirsiniz. Bir defa gördüğü bir şehri en ince ayrıntısına kadar çizebilen Stephen Wiltshire’a 3 yaşında otizm tanısı konulmuş. Nasıl çizim yaptığını görmek istersen lütfen tıkla.

Otizmli bireylerin özellikleri geniş bir yelpaze içinde farklılık gösterir. Önceki yıllarda okulumuzdan mezun ettiğimiz otizmli öğrencilerimden biri olan Ediz’in annesi Sn Ülkü Oktel bizlere bir ebeveyn olarak otizmi anlatmaya çalıştı. Ediz, bizleri, okulunu severek hep yaşamına dahil etti. Onu okulda görmek beni, hepimizi çok mutlu ederdi. Spora ilgisini ve konuşmayarak ama güzel gözleriyle akranlarını gözlemleyerek sosyal becerilerini geliştirmesine tanık olmak bir o kadar güzeldi. Ülkü Hanıma bu özel ve değerli paylaşım için ne kadar teşekkür etsem az gelir.

Gelelim başarılarımızı kutlamaya! Bu sefer fotoğraflar var elimde. Hepsini tek tek paylaşacağım.

8B sınıfından Anthony Can Aydın’ın yüzmedeki başarısı olağanüstü. Anthony, Kasım ayında Ankara’da yapılan Uzun Kulvar Milli Takım Seçme ve Klüpler Arası Yüzme Şampiyonası Baraj Müsabakalarında 11 yarışın tamamında barajı geçmiş durumda.

Anthony’nin yüzmedeki en son süreleri: Tek kelimeyle muhteşem! Yüzmüyor da uçuyor sanki Anthony.

Başarılarımıza denizden devam edecek olursak, yelkenle ilgilenen 7C sınıfından Alp Davutoğlu, Ekim ayında Ankara’da yapılan Cumhuriyet Kupası Yelken Yarışları’nda il beşincisi oldu. Alp bravo!

Bir diğer başarı haberi 6A sınıfından Bulut Çınar Topçu’dan: 11-12 Yaş Ulusal Gelişim Projesi Bölge Yüzme Müsabakası’nda 50m Serbest A1, 100m Serbest B2 ve 50m Sırtüstü B2 barajlarını geçerek Kasım ayında Afyon’da yapılan yarışlara katılmaya hak kazandı. Harikasın Bulut Çınar!

Vee sıradaki başarı tenis! Türkiye Tenis Federasyonu tarafından düzenlenen, 14 Yaş İzmir Tenis Turnuvası 4. Grupta birincilik alan 7A sınıfından Mira Lavin Can. Süpersin!

Gurur duyuyorum sizlerle! Daha nice başarılara imza atacağınıza eminim!

Sevgili Günlük, dün tamam bugün yani 5 Aralık Salı günü ne yaptın dersen, spordan devam edelim derim:)

Beden ve Sağlık Eğitimi Bölümü öğretmenlerim ve yardımcılarımla toplantı anımı gördün şimdi. Seçil, Hamza ve Berk Hocalarım okul açıldığından bu yana müfredatlarındaki beceri odaklı çalışmalarını bir video sunum hazırlayarak gelmişler. Şahaneydi. Çok beğendik. Uluslararası Bakalorya Orta Yıllar Programında MYP öğretmeni olarak Beden Eğitimi dersinin nasıl işlendiğini merak ediyorsan gel birlikte izleyelim, lütfen tıkla. 

1 Aralık 2023 Cuma

Sevgili Günlük,

Ne çabuk Aralık ayı geldi? Saatli Maarif Takvimi vardı eskiden hatırlar mısın? Takvim yaprağında o gün doğan çocuklara cinsiyetlerine göre verilen isimlere bir yemek listesi eşlik ederdi)) o günün tarihine ilişkin önemli bilgiler, bir anekdot veya özlü sözler olurdu… Bu takvimi kullanmayı hâlâ seviyorum desem!

Kaç gündür aklımda olan bir görüntüyü seninle sonunda paylaşabileceğim. 6. Sınıflar, Bireyler ve Toplumlar dersi kapsamında, Sevgili Ezgi Songün öğretmenimin rehberliğinde “Göçler” ünitesini ele aldılar ve okul girişine çadır kurdular:)) Gerçekten kurdular! İnanmazsan fotolara bak!

Tasarım düşüncelerine ve el becerilerine bayıldım! Çadırları tek tek incelerken içimden dünyanın neresinde olursanız olun, değişik nedenlerle bir gün göçmen olma olasılığımızın yüzyıllardır devam ediyor olduğunu düşünmeden edemedim.

Bugün öğleden sonra toplum projesi kapsamında öğrencilerimle görüştüm. Daha doğrusu benden randevu almışlardı. Günlük yaşamda karşılaştıkları bir sorun için arkadaşlarından fikir ve öneriler alarak bana bir tasarıyla geldiler. Konuyu bana sunma yeteneklerine mi yoksa fikrin işe yarar oluşuna mı daha çok sevindim ayırtedemiyorum şu an:) Okul ajandasını baştan yaratmışlar:)) Ebatı, not alma alanı yaratma, kapak ve iç sayfa tasarımlarını değiştirme ve motive edici sözler, eğlenceli aktivite önerileri ekleyerek takvimi oluşturma fikri çok hoşuma gitti. Hemen seni 8. sınıf Tasarımcı öğrencilerimle tanıştırıyorum: Duru Sarıahmetoğlu ve Hanzade Onan. Projede Derin Akbaş da varmış. Tebrikler kızlar! Proje danışman öğretmeninizle birlikte harika bir iş çıkarıyorsunuz.

Tasarımlarına son halini verdikten sonra bana getirecekler. Gelecek yıl için bu yeni ajanda tasarımını kullansak benim tasarımcı öğrencilerim izin verirler mi acaba? Bir sonraki görüşmemizde soracağım hemen:)

30 Kasım 2023 Perşembe

Sevgili Günlük,

8. sınıf öğrencilerim bugün Özel Bilkent Lisesi Giriş Sınavı’na (ÖBLGS) hazırlık anlamında 6 Aralık 2023 Çarşamba günü yapılacak deneme sınavı hakkında bir bilgilendirme aldılar. Okullarımız Genel Koordinatörü Sn Dr Aykut İşeri ve Özel Bilkent Lisesi Müdürü Sn Ece Biçer, 8. sınıflardaki her şubede öğrencilerimle ayrı ayrı toplantılar yaparak süreç hakkında önemli paylaşımlarda bulundular.

Çarşamba günü yapılacak deneme sınavı, öğrencilerimin hazırlık çalışmalarını objektif bir şekilde gözden geçirmelerine yardımcı olurken ihtiyaç duydukları alanlarda çalışmalarını yeniden planlamaları için çok iyi bir fırsat olacak diye düşünüyorum. Sınavda Türkçe, Matematik ve İngilizce derslerinden sorumlu olacaklar. Bu yıl tüm 8. sınıf öğrencilerimin ÖBLGS’yi başarıyla ve mutlulukla geçmelerini yürekten diliyorum.

28 Kasım 2023 Salı

Sevgili Günlük,

Bugün Özel Bilkent Okulları Yönetim Kurulu Toplantısı yaptık.  Bilkent Üniversitesi Rektörü ve Yönetim Kurulu Başkanı Sn Prof. Kürşat Aydoğan ile Yönetim Kurulu Üyesi Sn Prof Abdullah Atalar bizlerleydi. Okullarımıza ilişkin eğitim öğretim süreçlerini aktardık. Verimli bir paylaşım oldu.

27 Kasım 2023 Pazartesi

Sevgili Günlük,

24 Kasım Öğretmenler Günü sabahını sana özellikle anlatmak istiyorum. O gün sana yazdıklarımın sadece o güne özel kalmasını istemiş ve başka bir ekleme yapmamıştım. Duygularımı paylaşmak istiyorum çünkü Cuma sabahı öğrencilerimle sabah günaydınlaşmalarını yaparken hepsinin tek tek kutlama sözlerini duymak beni o kadar mutlu etti ki anlatamam. Hepsi güleryüzlü.. sanki birer kelebek gibiydiler. İstisnasız hepsi kutladı. Sözcükler onarır, sözcükler şifalandırır… Çocukların sözcükleri yüreklerinden gelir, yapmacık değildir, olduğu gibidir, o sadelikle yüreğine 12’den ulaşır:)

O sabah 7. sınıflardan öğrencim Mira Lavin Can’la önceden sözleştiğimiz bir şey yaptık. Ne yaptınız diye merak ettiğini duyuyorum hemen:) O zaman gelsin fotoğraf:

Beni tanıyanlar bilir, yaz-kış şapka kullanmasını seven biriyim. Önceden de şapka takardım ama şimdi öğrencilerimin daha çok dikkatini çekiyor doğal olarak. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreninde Mira Lavin, bu siyah şapkamı görünce kendisinin de benzer bir şapkası olduğunu söyledi. Sözleştik ikimiz de şapkalarımızı takalım dedik:) 10 Kasım’da Mira Lavin şapkasıyla geldi ama buluşup fotoğraf çekemedik. Sonunda 24 Kasım’da başardık. Mira Lavin’e ne kadar çok yakışmış şapkası değil mi? Çok zarif. Bayıldım. Ayrıca, Mira Lavin şapkasının anneannesinin annesine ait olduğunu söyledi, eğer doğru hatırlıyorsam. Aile jenerasyonunda kadınlardan gelen bilgelik ve şıklık sembolü diye düşündüm içimden. Ne güzel!

O gün çook uzaklardan hiç tanımadığım çocukların mutlu olma olasılıklarını hayal ettiğim bir başka haber, akşam üzeri geldi. Ortaokul Okul Aile Birliği Başkanı Sn Özge Kocaman Ertürk’ün mesajıyla “Minik Ayaklar Üşümesin Projesi” kapsamında köy okullarında eğitim gören çocuklara bizler adına bot gönderildiğini öğrendim. Aşağıdaki sertifika benim adıma ama ortaokuldaki tüm öğretmenlerimizin isimleriyle sertifikaları var. Çok güzel, çok anlamlı bir hediye. Gözlerim doldu. Yaş aldıkça böyle oluyorum:)

Sn Kocaman Ertürk’le telefonla da konuştuk. Şahsında OAB’nin sevgili üyelerine ve okulumuz tüm değerli velilerine teşekkür ettim. Çocuklar mutlu, bizler mutlu.

Bugün 27 Kasım Pazartesi Buluşmaları’yla ilgili neler yaptığımızı sormayacak mısın?

Bilkent Üniversitesi Sağlık Merkezi Doktoru Sn Başak Soyluoğlu tüm ortaokul öğrencilerime “Sağlıklı Yaşam: Beslenme, Hareket ve Uyku Alışkanlıkları” konulu bir paylaşım yaptı. Aktif bir katılımı sağlayarak dinamik bir sunum yapan Dr. Başak Hanım çok enerjikti. Çok güzeldi. Sunum sonrası hareket ettirmek için seçtiği harika müziklerle tüm salon dans ettik:) Öğretmenlerim, Cumartesi akşamı Bilkent Okulları Öğretmenler Günü özel gecesinde çok eğlendikleri için bugün öğrencilerimle en çok ben dans etmiş olabilirim:)) enerjim kalmış meğerse yer arıyormuşum! Spor amaçlı tabii:))

Bugün Pazartesi Buluşmaları’nı kim mi sundu? Öğrencilerim yapıyor biliyorsun.

8. sınıflardan Doğa Karaman bugün sunucumuzdu. Doğa, sakin ses tonuyla çok güzel hitap etti. 8’lerin topluluk önünde konuşma becerilerini tecrübe etmelerini kendilerinden yaşça küçük öğrencilerime bir liderlik modeli ortaya koymaları  bakımından çok önemsiyorum.

Pazartesi Buluşmaları’nda bugün ayrıca okul topluluğumuzun başarılarını kutladık. 7A sınıfından İpek Ertuna’yı masa tenisi turnuvalarındaki, 7D sınıfından Keremcan Özsoy’u golf alanındaki ve Mira Lavin Can’ı tenisteki dereceleriyle kutladık.  Tebrikler İpek! Tebrikler Keremcan! Tebrikler Mira Lavin! Muhteşemsiniz.

5B sınıfından Baray Alp Kalanlar, Türkiye 28. Zeka Oyunları Yarışması OYUN2023 finalistlerinden biri oldu. Tebrikler Baray! Harika bir başarı.

Çocuklar sizlerle gurur duyuyorum. Sonuç ne olursa olsun, vazgeçmek yok, devam!

24 Kasım 2023 Cuma

Çocukken atlasa bakmayı sever miydiniz? Ben çok severdim. Gözümü kapatıp parmağımı dünya haritası üzerinde rastgele gezdirirdim. Bir yerde durdurup gözümü açtığımda denk gelen şehir veya ülke hayal kurmam için bir başlangıç olurdu. Evdeki tek pusulayla yönünü, ne tarafa düştüğünü bulmaya çalışırdım. Değişik harflerin yanyana geldiği kent isimlerini heceledikten sonra mavi kalın kapaklı Hayat Ansiklopedisi’nden bilgi edinirdim.

Şimdi Ankara’da buradan oraya gidebilmek için akıllı telefonumun haritalar uygulamasına girmem yetiyor. Ulaşmak istediğim yer, haritada kırmızı yer gösterim işaretiyle kendini belli ediyor. Kırmızı yer bulma işareti, çocukken okula ilk gittiğim günün anılar haritasında beni hemen kırmızı çantama götürüyor.

Kırmızı çantamın içi okullar, eğitimler ve öğretmenlerle dolu artık. Bir nirengi haritam ve farklı pusulalarım var. Belki öğrendiğim bir çok konuyu unuttum ama benim haritama izler bırakan öğretmenlerimin renkleri canlı. Onları, mentorlarımdan ikisinin isimlerini sizlerle birlikte yaşatalım çünkü yaşamak bir bakıma unutmak ve unutmak, seçmektir. Ülkemizin modern eğitiminin yol göstericisi Mustafa Kemal Atatürk her zaman başöğretmenim. Öylesine zorlu yaşam koşullarına rağmen okuma ve araştırma tutkusunu sürdürmesini derin bir minnet ve saygıyla anıyorum.

Okullarımız Genel Koordinatörü merhum John O’Dwyer’ı hastane yatağında vefat ettiği son güne kadar kendini eğitime adayarak çalışmasını ve öğretim kalitesini artırmak amaçlı öğretmen eğitimlerine olan yılmaz inancını bizlere aktarışını saygı ve sevgiyle anıyorum. Bu yaşamdaki deneyimler atlasında onunla meslektaş olmak mutluluk verici.

Değerli Meslektaşlarım,

Öğrencilerimiz yeni yolculuklara çıkma cesaretini sizlerden alıyor. Onların gönül çantalarına  hep birlikte peyderpey yerleştirdiğimiz düş gücünün haritaları için sizlere teşekkür ederim. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nüz kutlu olsun. En içten saygılarımla.

22 Kasım 2023 Çarşamba

Sevgili Günlük,

Haydi gel! Seninle 5. Sınıflar Caddesi, Deyimler Sokak, Resimler Apartmanı’na gidelim.

Dil ve Edebiyat Bölümü 5. sınıf öğretmenlerimiz Göksu Kılıç ve Gamze Dereağzı’nın liderliğinde öğrencilerimin deyimleri resimlemelerine hayranlıkla ve aaa çok iyi yaa diye sevinç nidaları atıp o ağzı kulaklarındaki çizimde olduğu gibi tek tek inceledim:)) Alara Board’ın çizdiği gibi “Gözünden düşmeden”, Beril Saban’ın çizdiğinden “gözün yolda kalsın”:))

 

 

Çocuklar siz nasıl güzelsiniz! Aklınıza, elinize, yüreğinize sağlık.

Bugün öğrencilerimin yaratıcılıklarına üst üste şahit olduğum bir gündü. Biliyorsun 8. Sınıflar, MYP Toplum Hizmeti çalışmaları kapsamında projeler yaparak mezun oluyorlar. Proje konularına göre bazı öğrencilerim benden randevu alıyorlar. Aslında her birinin proje danışmanı öğretmeni var. Harika fikirler, ilginç eylemler duyuyorum. İlerleyen aylarda bu konuyu sana daha detaylı aktaracağım.

Öğrencilerimin önce bir sorun tespit etmeleri gerekiyor. Bu soruna yönelik bilimsel araştırma basamaklarını çalıştırıyorlar. Eylem adımlarını proje günlüğüne kaydediyorlar. Bugün Berrak Güneş Köksal benden randevu almıştı. İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin bir üst eğitim kurumuna geçerken yaşayabilecekleri sosyal kaygıyla ilgili çalışmak istediğini söyledi. Çok hoşuma gitti. Amacı, sosyal kaygı hakkında 4. sınıfların bilgisini arttırırken, nasıl başedebileceklerine ilişkin yardımcı olabilecek stratejiler paylaşmak istediğini söyledi. O nedenle bana gelmiş neyi nasıl yapabilirim diye bana danışmak istediğini söyledi. Ben de proje günlüğünü görmek istedim. Araştırma sorularını inceledim. Bilişsel davranışçı terapi yaklaşımını temel alarak genel bir çerçeve çizdim ona. Keyifle sohbet ettik. Bakış açısını çok beğendim Güneş’in. Aşağıdaki kitaplarımı ödünç verdim. Haftaya yine buluşacağız.

Evet sevgili Günlükcüğüm, gelecekten çok ümitliyim. Mira Çoban’ın çizdiği gibi bütün öğrencilerimi “el üstünde tutuyorum”:))

Kıskanmıyorsun değil mi? Göz kırpma emojisi koydum buraya hayal et lütfen:)

21 Kasım 2023 Salı

Sevgili Günlük,

Bugün Okul ve Aile işbirliği günüydü.

Seni, fotoğraftaki 30. Dönem Okul Aile Birliği Yönetim ve Denetleme Kurulu ile tanıştırayım: Özge Kocaman Ertürk, Safiye Dilek İrez, Gülay Şahinbaş Yüce, Müge Pekcan Arıkan, Seval Kumru, Selma Gündüz, Ebru Karaca ve Nur Başer Akçam. Bugün toplantıya katılamayan velilerimiz vardı. Olumlu okul kültürünü yaratmak amacıyla etkili işbirliğini nasıl geliştirebiliriz konusunu kapsamlı bir şekilde ele aldık. Şikayet ve önerilere ilişkin aldığımız aksiyonları paylaştık. Ayrıca, öğrencilerimizdeki becerileri (iletişim, öz-yönetim, eleştirel düşünme ve işbirliği) geliştirmeye yönelik, tüm öğretmenlerimizle birlikte hedeflediğimiz, Pazartesi Buluşmaları’nı detaylı konuştuk. Birlikte farklı bağlantılar kurduk ve heyecanlandık. Gelecek ay yapacağımız ve farklı fikir & önerilerle zenginleşeceğimizi düşündüğüm toplantıyı şimdiden merak ediyorum.

Bugün toplantıda konuşurken merak edilen bir soruyu yanıtlama fırsatı buldum. Biliyorsun sabahları saat 08:00 de ortaokul kapılarını öğrencilerimiz için açabiliyoruz. Çocuklar bahçede bekliyor. Havalar soğuduğu için haklı olarak veliler sordular n’olacak diye. Ben de söylemem dedim:)

Aslında ara tatilden sonra havaların soğuduğu ilk günden yani dünden bu yana ortaokulun giriş kapısını açıyoruz ve girişteki sıcak alanda öğrencilerimizle birlikte 08:00’e kadar bekliyoruz sınıflarına geçmeleri için.

20 Kasım 2023 Pazartesi

Sevgili Günlük,

Bir haftalık ara tatilden sonra okuldayız. Öğrencilerim ve öğretmenlerimle yeniden bir araya gelmek güzel.  Yıl sonuna doğru giderken ikinci kez vira bismillah!

Yardımcılarım Fatma Onan ve Ali Toker’le bugün farklı zamanlarda toplantılar yaptık. Veli toplantılarını nasıl yapalım dedik. Bilgisayar üzerinden veya yüzyüze veya hibrit… hangisi olsa diye kafa yorduk biraz. Her birinin artıları, eksileri var. Uzun zaman oldu aslında anne babalarla yüzyüze veli toplantısı yapmayalı. Yüzyüze görüşmenin yerini hiçbiri tutmaz ama en iyisi anne babalara da soralım dedik. Bir anket hazırlayacağız.

Masada bir çok konu vardı anlayacağın. Micro-teaching de bunlardan biriydi. Öğretmen gelişiminde çok güzel bir öz-değerlendirme yöntemi. Fikirler, öneriler, uygulamalar ve planlamalar günü:)

10 Kasım 2023 Cuma

Sevgili 10 Kasım,

Bugün Cumhuriyetimizin kurucusu, ulusumuzun önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 85. yıldönümü.

09:05’de sirenler çalarken zaman O’nun için durdu okulumda ve ülkemde! Ortaokul Öğrenci Meclisi Başkanları ve yardımcıları hazırladıkları çelengi bahçedeki Atatürk büstüne bıraktılar tüm arkadaşlarını temsilen. 8. sınıflardan öğrencim Ege Coşkun bir şiir okudu gurur dolu bir heyecanla. Daha sonra çok amaçlı salona geçtik.

Atatürk’ü anmanın en iyi yolu, onun düşüncelerini ve eylemlerini anlamaktan geçer diye düşünüyorum. Sanat ve edebiyatla anlamaya çalıştık Ata’mızı: Piyano, flüt dinletileri, şarkılar, şiirler öğrencilerimin yetenekli yüreklerinden akıverdi bugün. Her biri muhteşemdi. Öğrencilerimin isimlerini yazacağım sana. Tüm öğrencilerim Ata’mıza derin bir saygıyla ve minnetle dinlediler arkadaşlarını. İlkokul 3. sınıf öğrencilerimizi konuklarımız olarak aramızda görmek beni ayrıca mutlu etti. Ben konuşma yaparken sorduğum sorulara parmak kaldırarak cevap vermek istemişler. Atatürk’ün yazdığı Geometri kitabından yola çıkıp Picasso’nun Guernica’sına ulaşırken sorular kendiliğinden doğuvermişti. Gözüme giren ışıklardan parmak kaldıran çocukları göremedim. Sonradan duydum çok hoşuma gitti.

Bütün okulun şarkı söylediği an da muhteşemdi! Videoya ulaşmak için lütfen tıkla.  Aşağıya senin için fotoğraflar bırakıyorum.

Bugünki özel anma törenini 8. sınıf öğrencim Duru Özonuk, kalbi bitesiye pırpır ederken Atatürk’ün ümidi bir genç olduğunu sunuş tarzıyla öylesine gösterdi ki gurur duydum.

Sabahtan beri neler yaptım ben diye düşününce bu sabah okul kapısından girdiğimde öğrenci servislerinden okulumuz sorumlularından Fatma Hanımla karşılaştığım anı yazmalıyım dedim: “Hocam çay demledim içer misiniz?” dedi. Günün özel hediyesi gibi geldi o an bana:) Elbette dedim ve demini almış güzel bir çayla sohbete devam ettik Hakan Bey, Fatma Hanım ve ben. 10 Kasım’ın tarihsel anlamını konuştuk bi çay içimi.

Öğrencilerimin tören komitesinin organizasyonuyla hazırladığı anma töreninden sonra Özel Bilkent Lisesi gençlerinin Ata’mızı anma performanslarını 8. sınıf öğrencilerimle birlikte izledik. Tek kelimeyle muhteşemlerdi. Ortaokuldaki hallerini hatırlamaya çalışıp sahnedeki gençleri o kimdi bu kimdi diye çıkarmaya çalışırken ne kadar büyüyüp serpildiklerine hayran kaldım. Müzikal yeteneklerinin yanısıra edebî tarzları çok hoşuma gitti. Gizem Afyonluoğlu’nun kemanıyla bütünleşmiş bir şekilde zarif çalışını dinlemek, yüreğinden dökülen ezgilere bizleri ortak etmesi ne güzeldi!

Bu özel günün öğleden sonrasında 5. sınıflarım Hasan Caner Tek’in posterinde olduğu gibi “sevgiyi yayalım nefreti değil” diyerek olumlu okul ortamını yaratmak için anti-bullying fikirlerini, projelerini İngilizce olarak bizlerle ve davetli 4. sınıflarla paylaştılar. Bütün sınıfları gezdim, öğrencilerimi dinledim. Baa-yııl-dıım! Sanırım ara tatilden sonra okula yönelik uygulamalara geçmek istiyorlar. Şahane fikirleri var. Görüşeceğiz sizlerle çocuklar:) Öğrencilerimin bu önemli toplum hizmeti çalışmasını yapmasını sağlayan 5. sınıf İngilizce öğretmenlerime, seviye lideri Sibel Azrah, Burcu Esmer, Görkem Kılıç, Seza Bayer ve Dil Edinimi Bölüm Başkanı Carlos Lopez Santamaria’ya şükranlarımı sunarım.

Sevgili Günlük, gün biterken çalışma ofisimde ben de sırtımı Atam’a yasladım.

9 Kasım 2023 Perşembe

Sevgili Günlük,

Okul Meclisi çalışmaya başladı. İlk toplantısını yaptı. Daha iyi bir okul yaratmak için öğrencilerimle birlikte çalışıyoruz. Daha güçlüyüz!

Sınıf temsilcilerinin olduğu büyük toplantıyı dün yaptık. Grup çok güzel oldu. Öğrencilerimin isimlerini yazacağım sana tek tek. Pırıl pırıl hepsi de! Bu ilk toplantıyı bizler yönettik. Temsilciler, görüş ve önerilerini dile getirdiler. Hem yaşadıkları bir durumu paylaşıyor, sonra hemen çözüm önerisini beraberinde söylüyorlar. Sen de içinden “aferin” dedin değil mi:)) Geleceğin liderleri diyorum bak gerçekten öyleler.

Bir dahakine başkanlar gündemi önceden belirleyecek, toplantıyı onlar yönetecek, hepsi not defterleriyle toplantıya katılacak, aralarında bir yazman olacak tutanak tutacak. Ben de onları dinleyeceğim:) Birlikte karar vereceğiz. Bakalım öğrencinin sesi olarak neler söyleyecekler merakla bekliyorum.

Toplantı sırasında eş başkanlar Ömer Tarık Gündüzöz ve Zafer Berke Yalçın, benden ayrıca randevu istemişlerdi “Hocam sizinle özel görüşebilir miyiz? Arkadaşlarımızın isteklerini okulda gerçekleştirmek istiyoruz. Ayrıntılı konuşabilir miyiz?” dediler. Eee sorumluluk aldılar kolay mı? Tabii hemen ayarladık yaptık bugün görüşmemizi psikolojik danışman Çiydem Hocamla birlikte. Çok güzel, ilginç fikirleri vardı. Beni bayağı sıkıştırdılar:)) Hoşuma gitti. Şimdi planlama aşamasındalar. Eyleme geçtiklerinde paylaşırım seninle.

6 Kasım 2023 Pazartesi

Sevgili Günlük

Bugün dolu dolu bir gündü. Sabah Bölüm Başkanları toplantısı vardı. Gündemde, değişen MEB yönetmelikleri ve ölçme değerlendirme okul uygulamalarında bölümlerin standardizasyonla ilgili yaptıkları çalışmalar vardı.

Günlerden Pazartesi olunca artık ne olduğunu biliyorsun değil mi? Pazartesi Buluşmaları:) Bugün Cumhuriyet Şenliğimiz vardı. “Cumhuriyet senin için ne ifade ediyorsa öyle giyin gel!” demiştik bugün için öğrencilere:)

Cıvıl cıvıl bir gündü. Bazen okul üniforması dışında öğrencilerimi görünce, aaa ne kadar da büyümüşler dediğim oluyor:)) İnanmazsan bak aşağıdaki fotolara!

Yukarıdaki yakışıklı Kuzey Avcı. Aşağıdaki fotoda ben küçücük kalırken, yanımdaki yakışıklılar  Arda Tolga Atay, Poyraz Çanga, Demir Danacı, Egemen Özaltın, Emre Tuna, Mustafa Şerbetçi, Mahir Çınar Gençoğlu.

Senin için şenlikten videolar ve fotoğraflar çektim, aşağıya yerleştirdim. Evet! Bir gün değil, her gün Cumhuriyet! Bugün şenlik programında kimler sunuculuk yaptı biliyor musun? Hani iki hafta önce seçimler yapılmıştı sana yazmıştım. İşte o seçimle başa gelen Öğrencinin Sesi Grubu, Okul Meclis Eş Başkanları Zafer Berke Yalçın ve Ömer Tarık Gündüzöz, arkadaşlarına hitap ettiler ve akışı sundular. Liderlik becerileri are downloading:)

Zişan Hocamın çocukları koroda muhteşemdi!

Merve Hocamın 5. Sınıflar Drama performansı çok güzeldi.

Dil ve Edebiyat Bölümü öğretmenlerim tarafından hazırlanan öğrencilerimizin sınıfça karar verdikleri mesajlarla sınıf videolarında her birini ayrı sevdim. Linki tıkla lütfen: “Cumhuriyet Sınıfları”

8. sınıflardan Doğa Karaman ve İsmail Yiğit Türk’ün muhteşem solo performanslarıyla hep birlikte söylediğimiz şarkılar:)

Veeee günün sürprizi:) İngilizce öğretmenlerimiz Görkem Kılıç ve Göksu Kılıç’ın Cumhuriyet Şenliği için hazırladıkları rap şarkı muhteşemdi.

Güzel bir gündü! Birlikte kutlamak, eğlenmek çok güzeldi!

Buraya kadar yazdıklarım sadece öğlenden öncesiydi:))

Öğleden sonra okulda misafirlerimiz vardı. Başkent Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik (PDR) Bölümü 4. sınıf öğrencileri, Prof. Dr. Figen Çok Hocamın önderliğinde okul ziyaretine geldiler. İlkokul ve ortaokul PDR Birimi meslektaşlarım Çiydem Eroğlu, Işıl Çeşit, Özge Pınar Koçaroğlu, Ali Küçükay ve Gizem Nur Göz okullarımızdaki PDR çalışmalarını genç meslektaşlarımıza aktardılar. Etkileşimli oyunlar, sunumlar ve soru-cevap bölümüyle keyifli bir paylaşımdı. Geleceğin psikolojik danışmanlarına başarılar diliyoruz. Hayalleriniz büyük, gönlünüz ferah, yolunuz açık olsun!

4 Kasım 2023 Cumartesi

Sevgili Geçen Hafta,

Cumhuriyet’in 1. Yüzyılı Haftası!

2. yüzyıla bu hafta öğrencilerim Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi çalışarak girdiler. Çalışan çocuk ve gençlerin olması umut verici: Sınav haftası:)

5. sınıflar için ortaokuldaki ilk sınav deneyimleri bu. Biz o gözle ele alıyoruz onların heyecanını ve sınav sürecine alışmalarını. Diğer taraftan 8. sınıflar için biraz daha farklı çünkü ortaokulun son yılının sınav içerikleri 2. dönem girecekleri lise sınavlarına bir hazırlık niteliğinde.

Bu arada 2 Kasım Perşembe günü ilk Sivil Savunma ve Yangın Tatbikatını gerçekleştirdik.

İlkokul ve ortaokul olarak birlikte yaptığımız haberli tatbikatta Bilkent Üniversitesi Güvenlik Müdürlüğü, Sağlık Ekibi, itfaiye hazır bulundu. Öğrencilerim binayı 3 dk içinde güvenle boşalttı ve 5 dk da fotoğraftaki servis alanında sınıf sırasına girdi. Önümüzdeki aylarda farklı tatbikatlara devam edeceğiz haberli veya habersiz.

Bugün Cumartesi niye yazdığımı merak ediyorsan Sevgili Günlük, şimdi birazdan Okul Aile Birliği seçimine gideceğim. Merak içindeyim.

1 Kasım 2023 Çarşamba

 BİR HAYAL KURUYORUM

 Bir hayal kuruyorum,
 Gerçek olsun.
 Dünyadaki savaş dursun,
 Barış dünyaya hakim olsun.
 Ağaçlar konuşsun,
 Çiçekler güzel mi güzel koksun.
 Gökyüzü maviliğini savunsun,
 İnsanlar onlara sonsuz teşekkür sunsun.
 Kediler köpekler sarılsın,
 Dünya üstündeki yara bandını çıkarsın.
 Sevgi bağırsın,
 Saygı haykırsın.
 Silahlar bırakılsın,
 İnsanlar sarılsın.
 Bir hayal kuruyorum,
 Gerçek olmak için çabalasın.


Sevgili Günlük,

Muhteşem bir barış şiiri değil mi? Hayal olmasın gerçek olsun! Tam da şimdi bu zamanda gerekli bir şiir! Bu dizelerin sahibi 7. sınıf öğrencim Asya Doğa Taylan. Sinem Yıldırım öğretmenimin haberdar etmesiyle, ilk kitabı “Güneşi Gıdıklayan Şiirler”i imzalayarak getirdi bugün bana. Sevdiği bir şiirini okudu. Nasıl hoşuma gitti, gurur duydum anlatamam. İlham geldikçe almış eline kalemi Asya, ilkokul 1. sınıftan beri başlamış sayfaları doldurmaya. Sözcüklerle oyun oynamayı seven Asya’nın ressam sınıf arkadaşları da şairin dizelerini resimlerle süslemişler:) Kitabın kapak tasarımı 7. sınıf öğrencim Ayşe Irmak Ayık’a ait. Bakar mısın işbirliğine, harika ekip çalışmasına. Teşekkür kısmında bütün arkadaşlarının isimleri var Ebru Boyacılar ve Gamze Teke öğretmenlerinin yanısıra. Yaratıcılıkta birbirini besleyen öğrencilerim harikasınız.

Bugün galiba farklı yaratıcılıklarla karşılaşma günüydü. Beren’i bu sabah elinde bu maketle görünce hemen sordum: 6. sınıflar Sosyal Bilgiler dersi için getirmiş Türk çadırıymış. Çadır örtüsünü babaannesiyle birlikte örmüşler. Baktım haroşa örgü. Ehem ehm! Benim de bir zamanlar bir iki kez denemişliğim var:) daha fazla değil. Yerdeki kilim de dokuma:)) Gerçekten! Beren yapmış.

Bayılıyorum çocuklara:)

Öğrenciler akşam okuldan ayrıldıktan sonra çoğunlukla sınıfları gezeriz ben ve yardımcılarım. Yukarıdaki fotoğraf Fransızca dersliğinden. “Cumhuriyet 100. Yıl Kelebekleri” Fransızca uçuyorlar öğrencilerimin ellerinden neşeyle:))

Öğrencilerimi yürekten kutluyor, üretkenlikleriyle gurur duyuyorum.

29 Ekim 2023 Pazar

Sevgili Günlük,

Bugün Türkiye Cumhuriyeti 100 yaşında! Ülkemizin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk ve devrimci arkadaşlarına ve Kurtuluş Savaşı’nın isimsiz kahramanlarına şükranlarımı ve saygılarımı sunarım. Ne kadar yazsam az gelir minnet duygumu. O zamanın koşullarını kitaplardan okuyarak anlamak ne kadar mümkün? Bildiğim tek şey, “Memleketi kurtarmak için çok çalışmak lazım. Başka çare yok!” diyen Atamız için her günümü bir başka fırsat olarak görmek.

Ankara Bilkent Okulları olarak Odeon’da gururla ve mutlulukla “Cumhuriyet”i kutladık. Muhteşem bir coşku ve sevinç vardı bugün. Bilkent Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Kürşat Aydoğan’ın konuşmasından çok kısa bir kesit paylaşmak istiyorum seninle. Ne demek istediğimi anlayacaksın videoyu izleyince.

En çok ama en çok, çocuk ve gençlerin gözlerindeki pırıl pırıl sevinci görmek beni çok mutlu etti.

  Nice 100 yılların olsun Cumhuriyet! Varlığın bizlere emanet.

26 Ekim 2023 Perşembe

Sevgili Günlük,

Hiç “Nezaket Ağacı“nın Eylemi‘ni görmüş müydün hayatında?

Çok hoşuma gitti! Yüzüklerin Efendisi’ndeki ağaçlar harekete geçmiş gibi:))

8. sınıf öğrencilerimin okulumuzu daha iyi yapma hareketi devam ediyor. Sana şimdi başka fotoğraflar da göstereceğim.

Mavi duygu kutusu ne güzel olmuş değil mi? Mavinin derinliğinde okulda hem minnettar olduğun hem de seni üzen neler varsa kutuya yazabiliyorsun. Farklı duyguların kutuya atılma yerleri de farklı:)) Gençler yanıtları benimle paylaşırlar değil mi? Okulda öğrenci(leri)mi üzen konular varsa özellikle öğrenmek isterim aslında.

Pencerenin önündeki çizgili kutu ise İkigai ile dengeni bulmanı sağlayacak 3 anahtar soruya vereceğin yanıtlar için!

Dur! Daha bitmedi.

Yukarıdaki bu foto, mutluluk öğrencilerim için basamak basamak neyi ifade ediyorsa tebeşirle çizimleri. Çim sahaya giden merdivenlere çizildi:)

Dünyayı “Bir nezaket sözcüğüyle” selamlamaya ne dersin? Sibel Hocamı duvara bu rengarenk kağıtları asarken gördüm geçen gün: 5. sınıflardaki öğrencilerimin İngilizce derslerindeki anti-bullying hareketiyle eyleme katılmaları muhteşem!

23 Ekim 2023 Pazartesi

Sevgili Günlük,

Bugün Pazartesi Buluşmaları mutluluk vericiydi. Gerçekten öyleydi:)

8. sınıf öğrencilerimizden İngilizce Phase-5 grubu tüm okulda “Mutluluk Farkındalığı Kampanyası” ismiyle bir toplum hizmeti etkinliğini gerçekleştirdiler. Boşuna söylenmemiş mutluluk paylaştıkça çoğalır diye:) Önümüzdeki günlerde kampanyanın farklı yönlerini de yaşayacağız. Merak ediyorum. Yazarım sana.

İkişerli gruplardan oluşan otuzbir öğrenci, okuldaki tüm şubelere yani onaltı sınıfa dağıldı. Carlos ve Pınar Hocalarımın derslerinde ele aldıkları mutlulukla ilgili araştırmaları arkadaşlarına öğretmeyi hedeflediler. Hepsi ders planlarını hazırlayıp hocalarına sunmuşlar.

Bu etkinlik sırasında öğrencilerimi ders başında görmek için tüm şubeleri ziyaret ederek kısa da olsa hepsini dinledim. Temelde, Gardner’ın Çoklu Zeka Kuramı’nın mutlulukla bağlantısını ve İkigai kavramını açıkladılar.

Dinleyici öğrenci arkadaşlarına “Sizi neler mutlu eder?” diye sordular. Orada yanıtlayamadım ama sana söyleyeceğim şimdi:) Öğretmen rolüne geçen öğrencilerimin çoklu zeka ve ikigai gibi farklı konuları anlatacak kadar konularına hakim olmaları, daha iyi anlaşılması için çeşitli örnekler vererek somutlaştırmak için devamlı çabalamaları, sunumlarının renkli ve ilgi çekici olması, video kullanmaya özen göstermeleri ve dinleyenlerini İngilizce konuşturmak amaçlı etkileşimi önemsediklerini görmek beni öylesine mutlu etti ki sana anlatamam. Bunlara ek olarak, İngilizce konuşma becerilerine bayıldım, aksanları, akıcı konuşmaları, kendilerine güvenlerini hayranlıkla izledim. “Hocam öğrencileri konuşturamadım” diye akşam beni gördüklerinde gülümseyerek ifade ettiler yaşadıklarını. Tabii hemen orada onlara “Eee öğretmen olmak kolaymıymıııış!” demedim:)) Yok gerçekten demedim.

Geçen yıl da bu kampanya yapılmıştı ama sadece kendi sınıflarında sunum yapmışlardı öğrenciler. Bu yıl uyguladığımız akrandan akrana çalışmaların etki gücüne çok inanıyorum.

Mutluluk bilinçli çabayla gelişir!

Ben de öğrencilerimin bu paylaşımına kitabını severek okuduğum mutluluk ve erdem üzerine çalışan bilim insanı Dr. Pelin Kesebir’i önersem… Bir paylaşımını izlemek istersen diye buraya link bırakıyorum.

Çocukların barış içinde ve mutlulukla yaşadığı bir dünya için iyi ki Cumhuriyet 100 yaşında!

Not: Öğrenci Konseyi seçimlerinde, öğretmenlerimizin sağ kolu olarak çalışan Sandık kurulu üyelerinin isimlerini paylaşmak istiyorum senin için. Sandıklar bu kuruldan soruldu:) Sevgili İpek Su, Sevinç, İsmail Yiğit, İdil ve İdil. Enerjik bir ekip oldunuz. Arı gibi çalıştınız. Yüreğinize sağlık gençler!

20 Ekim 2023 Cuma

Sevgili Günlük,

Okulda demokrasi! Bilkent Ortaokul sandık başındaydı bugün.

Öğrencilerim büyük bir ciddiyetle oylarını kullandılar. Görmeliydin! Dünki propaganda yasağından sonra bugün sabahtan beri heyecan sardı her yeri.

Aday tüm öğrencilerimin fotoğrafını paylaşacağım. Bekle beni:) Liderlik becerilerini deneyimleme cesaretlerinden ve daha iyi bir okul yaratma düşüncelerimizin buluşmasından çok mutluyum. İşte o harika gençler!

Bu fotoğraf, oy kullanma süreci bittikten, sonuçlar açıklanmadan çook önce çaylarımızı içtikten sonra çekildi. Akranlarının temsilcileri olarak okul yönetimine etkin katılımlarının önemli bir basamağı olan Öğrenci Konseyi seçimlerinin anlamını konuştuk.

İki öğrencim sabah oy kullanma zamanında  aralarında geçen muhabbeti bizlere aktardılar. Paylaşmadan edemeyeceğim:) Ahmet Cemil’le Ömer Tarık iki farklı gruplardalar. Oy kullanmak için salonda beklerken birbirimize oy verelim mi diye konuşmuşlar:)) Oy kullanma işlemi bitince ben senin için oy verdim sen de bana verdin mi diye sormuş biri. Yoo vermedim demiş diğeri. Bunu bizim toplantımızda öylesine doğal bir şekilde anlattılar. O sırada arkadaşına oy vermeyen öğrencim, “Hocam ikimiz de şaka yapıyoruz diye düşündüm. Eğer bizim grup 1 oyla arkadaşımın grubunu geçip ve de kazanırsak, o 1 oyu ben onun grubuna vermek istiyorum. Başkan o arkadaşım olsun” dedi. Çocuklar siz nasıl güzelsiniz:) Dünyayı çocuklar yönetsin!

Öğrencinin Sesi grubu okul toplumunda bugün en fazla oy alan grup oldu. İsmi anlamlı olmuş değil mi?:)

Unutmadan ekleyeyim hemen: Sandık Kurulu’nda görevli öğrencilerimin hepsi o kadar içten, büyük bir enerji ve gönüllülükle yardımcı oldular ki tarif edemem. Oy verme anındaki fotoğrafta kabinin önündeki sandalyede oturduğu anlaşılan bir öğrencim var. Öyle 4 kabin vardı bugün. Oy verme işlemi bitince de oyları saydılar. İsimlerini sonra yazacağım sana. Notlarım yanımda değil, isimlerini eksik yazmak istemiyorum. Bu süreçte Psikolojik Danışmanlar Çiydem ve Gizem Hocaların yanısıra Bireyler ve Toplumlar Bölümü Duygu, Ezgi ve Güneş Hocalar harika bir organizasyonla öğrencilere rehberlik ettiler. Her birine minnettarım.

 

Yaşasın Cumhuriyet!

19 Ekim 2023 Perşembe

Sevgili Günlük,

Karikatür sanatçısı Sayın Hicabi Demirci bugün bizlerleydi.  Yaşasın Cumhuriyet kitabındaki çizimler üzerine öğrencilerimle söyleşiler yaptı. Yukarıdaki çizime baktığında zihninin kıvrımlarındaki çağrışımların ne kadar hızlı ve güçlü bağlantılar kurduğuna şaşıracaksın. Binlerce sözcüğe bedel muhteşem bir anlatım biçimi değil mi?

Öğrencilerim müthiş bir dikkat, katılım ve ilgiyle dinlediler. Etkileşimleri harikaydı.  100. yılında çizimlerle Cumhuriyet! Sevgili Hicabi Demirci’ye öğrencilerimdeki değerlere yeni anlamlar katma heyecanını yarattığı ve duygu & düşüncelerin çizimle ifadesi konusunda merakı artırdığı için ne kadar teşekkür etsem az gelir. Diğer teşekkürlerim  de bu buluşmayı sağladıkları için Dil ve Edebiyat Bölümü’ndeki tüm öğretmenlerime ve Kütüphane öğretmenimiz Evrim Hanıma olacak.

Dil ve Edebiyat Bölümü demişken  geçen hafta yarım kalan toplantımızın bu sabahki devamında yardımcım Fatma Hocamın elinden çekilen bir fotoyu da hemen paylaşayım: Bölüm Başkanı Gamze Taşkın Teke, Sinem Yıldırım, Göksu Toprak Kılıç ve Gamze Dereağzı. Öğrencilerimin ilgisini çeken öylesine güzel kitap seçkileri (Hikaye, şiir, mitoloji, polisiye) ve tasarladıkları etkinlikleri paylaştılar ki tek kelimeyle bayıldım. Kitapları konuşmak hemen ve her zaman cezbeder beni:)) Evet, sözcüklerin büyülü dünyasına inanıyorum!

18 Ekim 2023 Çarşamba

Sevgili Günlük,

Bugün Fen Bilgisi öğretmenlerimizle zümre toplantı günüydü. Dün bireysel başladığımız Fen konularına bugün yardımcılarım Fatma Onan & Ali Toker ve bölümün tüm hocalarıyla birlikte devam ettik: Dr. Belma Karadeniz, Ufuk Yakar, Dr. Funda Aslan Yolcu ve Okan Aksoy. İki gündür Fen çalışıyorum:)) Grupta Fatma Hocamla Ali Hocamın da lisansları Biyoloji & Fen Bilgisi olunca anlayın benim durumumu:) Okul açıldığından bu yana planlamalarında neler vardı, öğrencilerle ne gibi çalışmalar yaptılar ve bir sonraki hedefleri neler diye bizlerle paylaştılar. Dolu dolu geçen keyifli bir zamandı. Günlük yaşamla o kadar bağlantılı çalışmalar yapıyorlar ki! Öğrencilerimin okulda en sevdiği derslerden birinin neden Fen Bilgisi olduğunu bir kere daha kavradım.

Bu arada 6. sınıflardan öğrencim Emir’in sekreterim Selma Hanımdan benimle görüşmek için randevu alma hikayesini seninle paylaşmak istiyorum. Hikaye diyorum çünkü biraz öncesi var. Bazen Emir’in ders programı bazen de benim uygun olamamam nedeniyle bir türlü buluşamamıştık. Emir vazgeçmedi:) İyi ki de vazgeçmemiş diyorum bugün onunla randevumuzda bana okulla ilgili önerilerini anlattığında. Hele bir önerisi var ki tüm gün aklımda kaldı. Bravo dedim ona! Okul yaşamına sahip çıkmak, öngörülü olmak budur dedim. Okuduğu bir haberden yola çıkarak okul yaşamına transfer edebileceğimiz bence de çok önemli bir önerisini paylaştı. Çok hoşuma gitti. Emir, merak etme! Biraz aşamalı bir uygulama süreci var ama söylediğini önemsiyorum çok haklısın! Söz sana! Uyguladığımız zaman buradan yazacağım.

17 Ekim 2023 Salı

Sevgili Günlük,

Bu sabah öğrencilerimle günaydınlaşmak için ortaokul girişinde koltukta oturuyorken gözüm sol tarafta bir karaltıya takıldı. O ne öyle diye dikkatle bakınca kütüphanenin kapı camından gördüğüm manzara daha da ilgimi çekti ve hemen içeri girdim.  N’oluyo orda dedim!

Şaka şaka. Meğerse kütüphane öğretmenimiz Evrim Metin İnal, interaktif bir oyun alanına çevirmiş kütüphaneyi:) Bizim 6. sınıflar Türkçe dersinde Sherlock Lüpen ve Ben Siyahlı Kadın kitabını okumuşlar. Bu kitabın temelinde, öğrenciler rastgele 4 gruba ayrılmış. Şifreler verilmiş ve kütüphanenin farklı yerlerine gizemli işaretler konulmuş. Etkinliğin amacı ne diye sorduğumda: Kütüphane Okuryazarlık Becerilerini (OPAC kullanımı, kitapların yerini bulma vb.) kullanma ve geliştirmeyi hedeflemek olduğunu öğrendim. Bizim çocuklar, ben yüksek lisans öğrencisiyken öğrendiğim, veri tabanlarını kullanarak kaynaklara ulaşmayı şimdiden öğrenmişler:) Bravo dedim içimden, boynuz kulağı geçmeli yani!  Evrim Hanımdan öğrencilerin kütüphaneye ne zaman geleceklerini de öğrendikten sonra hemen ofisime döndüm. Bugünki programıma baktım ki çocukların dedektifçilik oynayarak kitap rafları arasında eğlenerek koşturmalarını onlarla yaşayayım istedim. Gün bitmeden yakaladım. Harikaydı! Okulda en sevdiğim: Eğlenirken öğrenmek. Gördüğün gibi kitap deyince akan sular duruyor benim için.

Kütüphaneden sonra bugün Okan Aksoy hocamla toplantımız vardı. Geçen haftalardan bu yana öğretmenlerimle bireysel toplantılar yapmaya başladım. Bir yandan kahvemizi içerken ve sohbet koyulaşırken diğer yandan da programları, yeni tasarıları ve onları geliştiren konulara dalıyoruz. Her bir öğretmenimle yaptığımız bu paylaşım beni mutlu ediyor. Daha önce bilmediğim farklı yönleriyle tanışıyorum. Tanıdıkça ekibimi daha çok seviyorum. Diğer bireysel toplantıların fotoğraflarını çekmemişim değil mi? Bugün fotoğraf çekmek birden aklıma geliverdi.

Okan Hoca, kahvenin yanında eleştirel düşünme ve dönüşümlü düşünme becerilerini Fen Bilgisi dersinde okulumuzdaki uygulanışını öğrenci ürün örnekleriyle açıkladı bana. Keşke dedim Okan Hoca ben ortaokuldayken öğretmenim olsaydı da Fen Bilgisi dersini ondan alsaydım:) Çok geç kalmış sayılmam! Cumartesi günü tüm öğretmenlerimle birlikte onu dinleyeceğiz. Merakla bekliyorum. Öğretmenden öğretmene paylaşımlar çok geliştirici. Bu uygulamaya devam edeceğiz. Tamam tamam onları da haber veririm sana vakti gelince:)

Bu arada, öğlen saatinde Öğrenci Konseyi başkan adayları bahçe konuşması yaptılar. Bak aşağıda fotoğrafları var. Bugün seçmenlerine hitap etmeye daha alışmış gibiydiler. Hmm! Seçmen kitlesi sanki biraz oyuna dalmış gibi:) 20 Ekim seçim günü. Heyecan dorukta!

16 Ekim 2023 Pazartesi

Sevgili Günlük,

Bugün bir grup şirin ve şirineyle sohbet ederek güne başladım:) Okulumuzun en küçük sınıfları yani 5. sınıf öğrencilerim: Piya, Konuralp, Mira, Ece, Volkan Ege, Elif, Egemen, Kıvanç, Mira ve Devin. Bu yıl okulumuza yeni başladılar. 1,5 aylık Bilkent Ortaokulu deneyiminde hoşlarına giden 3 şey, hoşlanmadıkları 2 şey ve sormak istedikleri bi şey diye sohbetler ettik. Bu rakamları nasıl yapalım yani hangi soruya hangi sayıyı eşleyelim diye onlara sordum, onlar dediler böyle olsun diye:)  Beni en çok mutlu eden, yeni arkadaşlıklar kurduklarını öğrenmem oldu. (Photo credit: Psi. Dan. Gizem Nur Göz:)

Bu tatlı sohbetten sonra yardımcılarım Fatma Onan ve Ali Toker’le birlikte Sahne Sanatları Bölümü’yle Zişan Aybar (Müzik) ve Merve Ulubektaş (Drama) hocalarımızla toplantı yaparak güne devam ettik.  Sınıflar düzeyinde kazanımlara yönelik planları konuştuk. Geçen hafta Müzik dersiyle bağlantılı Zişan Hocamız çalışmalarını aktarmıştı. Bu hafta Drama dersiyle birlikte okul açıldığından bu yana neler yapıldığını Merve Hoca bizlere paylaştı. Öğrencilerimin yaratıcılıklarının farklı yönlerini duymak merakımı artırdı. Gelecek hafta/aylarda müzik ve drama dersleriyle bağlantılı öğrencilerimin  ürünlerini görmek için heyecanlıyım.

Daha sonra Fatma Hocam ve Ali Hocamla çalışmaya devam ettik taa ki Pazartesi Buluşmaları saati gelinceye kadar. Çok amaçlı salona geçtik çünkü bugün Öğrenci Konseyi başkanlık seçimleri için aday gruplarının tanıtımı vardı. 8. sınıflardan Güneş Köksal harika sunum becerileriyle etkili bir açılış konuşması yaptı. Daha sonra sıra, başkan adaylarını sahneye çağırmaya geldi. Adaylar çok heyecanlıydı:) Gruplarına hangi isimleri vermişler paylaşayım mı? Değişim ve Eğlence Grubu, Öğrencinin Sesi Grubu, Neşe Grubu ve Atatürkçü Bilkent Grubu. Okulumuzu geliştirmek için öylesine güzel, içten ve ciddi bir hazırlık yapmışlar ki her birini ayrı tebrik ettim. Okul yönetimine demokratik yollarla etkin katılım sağlama sürecini deneyimliyorlar. Haklar ve sorumluluklar elele! Daha iyi bir okul yaşamını birlikte yaratacağız gençler! Harikaydınız bugün.

15 Ekim 2023 Pazar

Sevgili Yarın,

MEB’in yönetmelik değişikliklerinden bir yenisi daha geldi hafta sonunda. Yarın bu konuyu öncelikli ele almamız gerekiyor. Masadaki konu belli oldu. Bu yeni durumları önce okulda nasıl çözümleyebiliriz ona yoğunlaşacağız. Daha sonra öğretmenleri, öğrencileri ve aileleri bilgilendirmemiz gerekiyor. Sana yarın diye hitap etmiştim ama hafta mı deseydim diye düşünüyorum şimdi:)

Okul açılalı ne kadar oldu? Yaklaşık 1,5 ay değil mi? Sanki bana çok daha uzuuun zaman geçmiş gibi geldi:) Aslında 30 okul günü geçmiş! Bu süre boyunca öğretmenlerim ve yardımcılarımla birlikte devamlı gözlem halindeyiz. Veri (Data) topluyoruz. Şimdi bu nereden çıktı dediğini duyar gibiyim.

Öğrencilerimizin güvenliğini riske atan olası durumları okul açıldığından bu yana tespit edip hızla müdahale etmeye çalışıyoruz. Sadece fiziksel güvenlik değil, çocuk ve ergen psikiyatristi Prof. Dr. Yankı Yazgan’ın tanımıyla (daha doğrusu ilk ondan öğrendiğim ve sevdiğim için:) duygusal güvenliği de okul iklimine dahil ediyoruz. Okul iklimi veya okul kültürü, güzel konular. Belki bir gün o konularda sohbet ederiz seninle. Dur! Rotayı yeniden hesaplayayım:))

Gözlemlerimiz sonucunda veriler bize bir konuda net bir şey söyledi. Bunun üzerine Cuma günü anne babalara bir mesaj gönderdik. Aslında bizim için yeni uygulamaya geçilen durum, ilkokul öğrencilerinin halihazırda yaptığı bir şeydi:) Geçen yıllardan beri ilkokul öğrencileri saat 08:00 itibariyle okul binasına alınıyor. O zamana kadar bahçede bekliyorlar. Ortaokul öğrencileri için biz de bu uygulamaya geçtik. Çünkü bazı öğrenciler 7.30’dan başlayarak okula giriş yapıyorlar. Anne babaların durumunu anlıyorum ama okul binasının içi o saatlerde tam olarak kontrol altında değil. Okul dışındaki güvenlik görevlileri sadece giriş kapılarında duruyorlar. Nöbetçi öğretmenlerimin mesaisi 08:00’da başlıyor. Her gün 9 farklı bölgede farklı öğretmenler nöbet tutuyor. Sabah o yarım saatlik bir sürede ortaokul binasının içi bahçeye göre daha az güvenli. Riski daha fazla oluşturuyor. Öğretmenler daha önce okula gelsin o zaman, denebilir mi denebilir. Tamamen çözüme ulaşmayı sağlayan gerçekçi bir beklenti mi? Üzerinde çalışılmış verilere dayanarak söylüyorum hayır!

Mesajın özünde, okul binası içinde güvenliği tehdit edebilecek olası durumların önüne geçmek için öğrencilerimin ilkokul öğrencileri gibi 08:00’a kadar bahçede beklemelerini istedik. Küçük çocuklar her sabah bekleyebiliyorsa bizimkiler de bekleyebilir. Mevsim şartlarına göre giyinmeleri konusunda ailelerden işbirliği rica ettik. Biraz lahana tarzı giyinmek anlamına geliyor:) Bu uygulamaya okul açıldığı ilk günden itibaren geçseydik diye düşünüyorum şimdi. Bu zihin-davranış alışkanlığının değişimine  öğrencilerim ilk etapta bir tepki gösterebilir:) Anlıyorum onları ama benim için güvenliğiniz her şeyin önünde olacak sevgili öğrencilerim.

Bu konuyu niye detaylı açıkladın diye merak edebilirsin. Dün, 5. sınıflardan Umut Ege’den bana BMV’den (bmv nin ne olduğunu hatırlamak için 19 Eyül tarihli ilk günlüğüme gidebilirsin) gelen mesajı seninle paylaşmak istiyorum: “Hocam merhaba. Ben ve arkadaşlarım okul zilinin 1.36 dakika geç çaldığını fark ettik ve zil erken çalıyor bazen. Bunu düzeltirseniz çok seviniriz.” Bu mesajı ilk okuduğumda yüzümdeki gülümsemeyi görmeliydin:) Anlaşıldığı üzere, öğrencilerim okul yaşamındaki ayrıntıları merakla izler, anlamaya çalışır, kanıta dayalı sorgular ve daha iyi olması için haklarını ararlar.

Başkent Ankara 100 Yaşında! 13 Ekim 1923 

Ankara Ankara, güzel Ankara!

Seni görmek ister her bahtı kara.

Yoktan var edilmiş ilk şehir sensin!

Ankara Ankara, güzel Ankara!

Sevgili Günlük,

Ankara’nın Başkent oluşunun 100. yılı bugün. Cumhuriyete uzanan yolda ev sahibi Ankara’yı başkent yapan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Kurtuluş Savaşı’nın isimsiz tüm kahramanlarını minnet ve saygıyla anıyorum. Bu özel günü okulda Dil ve Edebiyat öğretmenlerimizin hazırladığı 7. sınıflardan Altunay Karakurumer’in seslendirdiği metin ve 6. sınıflardan Beren Kaptan’ın okuduğu şiirle hazırlanan bir videoyla birlikte andık. Seninle paylaşmak istiyorum. Buradan izleyebilirsin. Öğrencilerimin seslerine, ifadelerine, tonlamalarına bayıldım. Altunay’ı, Beren’i ve öğretmenlerimi kutluyorum.

Okulda neredeyse tüm teneffüslerde Ankara marşları, türküleri dinledik bugün:)

Doğum günün kutlu olsun Ankara! Daha nice yüzyıllara!

12 Ekim 2023 Perşembe

Sevgili Günlük,

Bu gençlere iyi bak! Okulun öğrenci liderliğine adaylar: Ahmet Cemil, Berke, Nil, Ömer Tarık ve Yunus Batu. 8. sınıf öğrencilerim. Hak geçmesin diye alfabetik sırayla isimlerini yazdım:)  Bugün benden randevu almışlardı grup isimlerini ve logolarını tanıttılar ama sürpriz olsun yazmayayım şimdilik bende kalsın. Yüzlerindeki ciddiyeti ve heyecanlarını görmeliydin. Toplantı çok hoşuma gitti. Her birisinin  5, 6 ve 7. sınıflardan yardımcıları var. 4 grup var şu an seçimlerde. Fotoda 5 öğrenci var nasıl oluyor dediğini duyar gibiyim:) Ömer Tarık ve Berke eş lider aynı grupta. Yarın tüm gruplar hedeflerini anlattıkları e-postalarını bana ulaştıracaklar. Merak ediyorum neler yazacaklarını. Psikolojik Danışman Çiydem Hocam onlara rehberlik ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında Öğrenci Konseyi seçimi heyecanlı ve anlamlı olacak. 20 Ekim’de okulda seçim var! Liderlerin programları haftaya çok yoğun:))  Eee kolay mı seçim bu! Propaganda günleri, seçim yasağı, yüksek seçim kurulu üyeleriyle toplantı ve sandıklar, oyların sayımı derken.. Seçimden haberler vereceğim haftaya, bekle beni:)

Ortaokuldaki tüm öğrencilere liderlik etmek için bu seçim deneyimini yaşama cesaretini gösteren öğrencilerimle gurur duyuyorum. Belki de arka planda bu arkadaşlarını desteklemek için grup kurmayan başka öğrencilerim de vardır. Eskiden öyle olurdu. Bu yıl da öyle görünüyor. Arkadaşlık dostluk her şeyin önünde: Geleceğin liderleri işte burada! Gençler çabuk büyüyün!

11 Ekim 2023 Çarşamba

Sevgili Günlük,

Seni, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi meslektaşlarımla tanıştırayım: Bölüm Başkanı Çiydem Eroğlu, Gizem Nur Göz ve özel eğitim uzmanımız Ali Küçükay. Kim kimdir diye merak edersin diye aşağıya senin için foto bırakıyorum. Yaptığımız toplantıyla okul açıldığından bugüne okul genelinde, sınıflar düzeyinde sınıf öğretmenleriyle, okulumuza yeni gelen öğrencilerle-ailelerle neler yapıldığını, Öğrenci Konseyi seçimlerini ve genel hatlarıyla müfredatı konuştuk. Onların gözünden okulu farklı noktalardan zuumladık! Bir nevî ihtiyaçları anlamaya çalıştık. Öğrencilerle Kasım ayında akran ilişkileri ve iletişim becerileri konusunda neler nasıl yapılabilir diye birlikte fikir tartışması yaptık. Sabah kahvemizi içtik:) Günün ilk saatinde ilk toplantıydı bugün! Eskileri yâd ettik. İki hafta sonra, Kasım ayındaki önerilere yönelik planlamaların içeriğini daha detaylı konuşmak ve yeniden buluşmak üzere ayrıldık.

Konudan bağımsız olacak ama aklımda kırık bir plak gibi günlerdir takılı kala(cak)n bir soruyu seninle paylaşmak istiyorum: 4 Kasım Cumartesi günü saat 13:00’da yapılacak Okul Aile Birliği (OAB) seçimine velilerin katılımını nasıl arttırabiliriz? Neden veliler az ilgi gösteriyor acaba? Belki bu sefer farklı olur! Daha fazla veliyle işbirliğine ihtiyacım var. Amacımız ortak: Çocuklar yani öğrencilerim! Bir okul lideri olarak, yapıcı eleştiriyle buluştuğumuz, katkıda bulunacağına inanan her ebeveyni okulda görmek hoşuma gidiyor. Bu bilinci birlikte yaratmak ne güzel olurdu! Bilinç deyince Türker Kılıç’ın tanımıyla: “Yaşamın enformasyon ağı içinde zihnin anlam yaratabilme becerisidir.”. Yaşamdaş olduğumuz bu çağda belki de OAB’ye yüklenen anlamı sorgulama ve yeniyi yaratma zamanı gelmiştir.

11 Ekim 2023 Çarşamba

Sevgili Dün,

Evet dün 10 Ekim Salı günü yaşananları aktarmazsam olmaz sana! O yüzden sana böyle hitap ediyorum. İşimin bir kısmını sorun çözmeye ayırıyorum biliyorsun. Bazıları çözülüyor bazıları çözülemiyor. Hele bu sıralarda MEB’in okullar açıldıktan sonra uygulamaya koyduğu seçmeli derslerle  ilgili yaptığı değişiklikler (düğüm desem MEB alınmaz değil mi?) masadayken… Keşke sihirli gücüm olsa!  Neyse konumuza dönelim. Dün teşekkür mesajları geldi iki ayrı veliden biri telefonla, diğeri e-postayla. Sınıf düzeyleri birbirinden farklı iki öğrencimin mutluluk cümlelerini bana duyurdular. Güneş gibi geldi bana çocukların mutluluğu. O an uğraştığım sorunu unuttum, yakın coğrafyamızdaki savaşı unuttum. Hani böyle gri bulutların arasından birden sıyrılıp çıkıveren cinsinden bi güneş. Aniden içim ısındı. Bir öğrencim tam sayıların işlevini daha iyi anlamak için günlük yaşamla bağlantılı bütçe çalışması yaptıkları Matematik dersini “Hayatımda daha önce hiç böyle eğlenmemiştim” diyerek, diğer öğrencim de ailecek oynadıkları kart oyununda “Daha önce hiç sevmediğin bir dersi sevdin mi?” sorusuna Fen Bilgisi diyerek beni de mutluluklarına ortak ettiler. Ben de öğretmenlerime ulaştım hemen. Mutluluk büyüdü! Öğrencilerimden öğretmenlere, öğretmenden diğer öğretmenlere, öğretmenlerden diğer öğrencilere, öğrencilerden annelere, annelerden babalara, anne-babalardan arkadaşlarına, arkadaşlar diğer arkadaşlara…

9 Ekim 2023 Pazartesi

Sevgili Günlük,

Bugün Pazartesi Buluşmaları’nda keşke sen de olsaydın! Özel Bilkent Lisesi Müzik Kulübü öğrencileri muhteşemdi. Çok amaçlı salonda notalar, müzik, dans, bateri, elektro-gitar, saksafon, piyano ve harika sesler kulübü:) Her biri ayrı birer yetenek! Sadece müzik alanında değil haa! Bazı öğrenciler bizim ortaokuldan mezun, bazıları bizim liseye sınavla sonradan girmiş. Yaratıcılık, müzik, işbirliği, harika rol modeller! Yeni hayranlarının defterlerine bugün ilk imzalarını da attılar! Gözler şahit oldu bu olaya:)) Gençler nasıl güzeller!

Çok kısa bir video senin için:

Sana demiştim gençler pırıl pırıl diye:)) Bak! Yıldızlar kayıyor haydi dilek tutalım!

 5 Ekim 2023 Perşembe

Sevgili Günlük,

Nasılsın? Sana bugüne kadar hiç bunu sormadığımı şimdi farkettim! Evet biraz gecikmiş bir soru değil mi? Haklısın. İyi olmanı dilediğimi bu arada ekleyeyim hemen.

Bugün neler yaptığımı soracak olursan biraz toplantılar günüydü desem doğru olur. “Yine miii?” dediğini duyar gibiyim:)) Toplantılardan birinde, Bilkent Okulları olarak Cumhuriyet’in 100. Yılı için 29 Ekim kutlamasının içerik planlamasına ve ortak bir programı nasıl yürüteceğimize karar vermeye çalıştık. Coşkuyla kutlayacağımız bir tören olması için tüm ekipler harıl harıl çalışıyor. Anlayacağın heyecan vardı bugün toplantıda.

Katıldığım ikinci toplantı da önemliydi.  Okulun paydaşlarından biri olarak gördüğüm servis hizmeti aldığımız firmanın şoför ve yardımcılarıyla buluştuk bugün. Çay-kahve içtik birlikte. Biraz gecikmeli bir toplantı oldu. Aslında daha önce yapalım istemiştim. Öğrencilerimi emanet ettiğim şoförleri ve host/hostesleri okulun çok amaçlı salonunda görmekten, sohbet etmekten çok mutlu oldum. 4 teker üzerinde çok büyük bir  sorumluluk yüküyle devam eden bir işleri var. Sordum “Daha önce okulun bu bölümüne girmiş miydiniz?” diye. Tek tük evet cevabı aldım. Büyük bir çoğunluğu “Yok hocam ilk kez geliyoruz” dedi. Gözlerinde merak vardı. Trafikte yaşanan kazalar kadar iletişimde de kazalar olur değil mi? Önlemenin bazı yolları vardır yani. İnsanın olduğu her yerde her şey mümkün!  Psikolojik danışman Çiydem ve Işıl Hocalarımın paylaşımları da güzeldi. Toplantıdan fotoğrafları, aldığım izinlerle paylaşıyorum.

Bilmiyorum şoför dostlar ne hissettiler ne düşündüler tam olarak ama toplantı biterken yüzlerinde gülümsemeleri görmek iyi hissettirdi. Daha sonra enterasan bir kesişim oldu şöyle ki: Instagram’da takip ettiğim haber sitelerinden birinde sürücüsüz arabaların geleceğiyle ilgili bir yazı okudum! Günün şakası mı dedim sonra daha detaylı ufak bir araştırma yaptım. Bilkent Makine Mühendisliği’nin sürücüsüz araba yarışlarını izledim:) Jetgiller’i hiç duydun mu? Ben çocukken uzayı oradan tanıdım :)) Havada uçan araçlar! Futuristik bir çizgi film! Bi ara fırsat bulursan izle! Öğretmenine sor bakalım hiç izlemiş mi:)) Gördün mü Sevgili Günlük, serbest çağrışım=zihnin şoför koltuğunun boş olması:))

3 Ekim 2023 Salı

Sevgili Günlük,

Bugün 8. sınıflar Görsel Sanatlar Nil Hocanın dersinde öğrencilerimin yaptığı sembollerden gözümü alamadım. Hemen sembol ne demek diye googleladım. Latince, Grekçe derken Sumbolon sözcüğüne ulaştım ki  bir nesnenin kırık iki parçası demekmiş! Parçaları birleştiren güzel bir anlam:)

Öğrencilerim bu el sembollerini renklendirirken hangi düşünceler ve duygular içindeler acaba? Çizimlerdeki detayları gördün mü? Hiçbirisi rastgele değil! Niye böyle söyledim dersen günümüzden 70.000 yıl öncesine ait bir mağara çiziminin  öylesine bir karalama mı yoksa soyut bir sembol mü olduğunu anlamak için uzmanlar bayağı kafa yormuşlar. Neyse ben o kadar yorulmadım:)) Gençlerin üretkenliğini seviyorum.

2 Ekim 2023 Pazartesi

Sevgili Günlük,

Pazartesi Buluşmaları’nda bugün 5 ve 6. sınıflar çok eğlendi. “Bardaktan Kule” yapmak hiç de öyle uzaktan göründüğü kadar kolay değil! Mottomuz: “Bir görevin tamamlanması çoğu zaman pek çok insanın katkısını gerektirir“. Eee doğruya doğru bir cümle değil mi? Takım kurma, liderlik ve süreci optimize etme becerilerini gerektiren harika bir oyun. Şen kahkaları okul koridorlarında duruyor mudur hâlâ:)

 

 

29 Eylül 2023  Cuma

Sevgili Günlük,

Okul açıldığından bu yana bazı öğrencilerimi ya kolunu ya da dizini bandajla sarılıyken görüyorum. Ne oldu sana diye sorduğumda olanı biteni anlatırken doktora gittiğini de öğreniyorum. Neyin varmış diyorum. “Büyüme ağrısı”ymış dedi doktor diyor. Ah be çocuğum! Şimdi boyları benden küçük olan ve büyüme ağrısı çeken öğrencilerim, 4-5 yıl içinde başımı görkemli bir selvi ağacına bakıyormuş gibi yukarı çevirmeme neden olacaklarını bilmiyorlar. Güliver Devler Ülkesinde’yi yaşayacağım :))

Büyümek böyle bir şey sevgili Günlük. Bazen bacağımız, kolumuz, bazen başımız, bazen de kalbimiz ağrır. Herkesin kendine özel ağrıları vardır. Tamam tamam seninkini sormayacağım:) Büyüme ağrısı sözcüğünü her duyduğumda çoğunlukla gülümserim içimden. Tam ortaokula uygun bir sözcük grubudur çünkü. Hem öylesine esnek hem öylesine güzel tarif ederki değişimi. Farklı yaşlarda farklı büyüme ağrısı çeken öğrencilerimin kabuk değiştirdikleri bu zamanlar hem onların en savunmasız oldukları hem de çok güçlendikleri zamanlardır aslında. Bu yıl da öğrencilerim arkadaşlıklarında, derslerinde, sınavlarında veya evlerinde, çeşit çeşit büyüme ağrıları yaşayacaklar, biliyorum.

Mitolojideki Sisifos’u bilirsin. İki avucuyla kavradığı kocaman kayayı kan ter içinde dağın tepesine çıkartmaya çalışır hani. Tam zirveye çıkmak üzereyken kaya yuvarlanır ve yere düşer. Sisifos bunu yeniden yeniden yapar sonsuza kadar! Albert Camus, Sisifos Söyleni kitabında “Gölgesiz güneş yoktur ve geceyi tanımak gerektir.” der. Ne güzel bir ifade değil mi? İşte büyüme ağrısı da tam böyle bir tanım benim için!

Bugün öğlen teneffüsünde masa tenisi maçı yapan 8. sınıflardan Mahir’le Onat’ın ve onları izleyen öğrencilerimin büyüme-oyun sevinçlerini görmeliydin. Sen göremezsin diye onlara sorarak çektiğim fotoğrafı aşağıya bırakıyorum!

Hah! Az daha unutuyordum! Bu sabah günaydınlaştığımda karşıma çıkan ressamı seninle tanıştıracaktım. 5. sınıflardan öğrencim Can’ı, elinde bir tuvalle okula geliyor görünce merak ettim. İzin alıp fotoğrafını çektim. Picasso’nun bir eserini yorumlamış ve içine müzik katmış 🙂 Kendisi de piyano çalıyormuş zaten. Dedim ya sana, büyüme ağrıları farklı ifade yerleri bulur diye.

Eylül ayı bitmek üzere. Yakala:)

27 Eylül 2023 Çarşamba

Sevgili Günlük,

Bugün farklı toplantılar günüydü.

Bu farklı toplantılar önce birbirinden kopuk kopuktu. Sonra, zihnimde onları buluşturan ana temaların bağlantıları bir köprü misali birbirine ekleniverdi. Sana yazmaya masa başına geçtiğimde her şey gözümde canlandı desem yeridir. Yazmanın böyle bir tarafı var işte 😊 Zihne pencere açıyor, nefes aldırıyor.

Biraz karışık oldu ama dur en azından bir tanesini anlatayım sana. Sabahın ilk ders zili öncesi ortaokul girişinde merdivenlerde öğrencilerimle günaydınlaşıyordum. Çoğu öğrencim gülümseyerek bakıp günaydın diyor (hatta artık bazıları daha ben demeden günaydın, nasılsınız demeye başladı 🙂 bazıları ise henüz afyonlarının patlamadığını belli edercesine geçip gidiyordu. Anlayacağın bazı günaydınlar karşılık bulurken bazıları uzay boşluğunda salınıyordu. Sabahları olur böyle değil mi? O sırada okula girince sol tarafta minderlerde oturan iki öğrencimi gördüm: Ela ve Duru (Evet! Onlara fotoğrafı sordum, açıkladım ve seni tanıştırdım:) Sohbet ediyorlardı.

Bu yaz tatili yardımcılarımla okulun bu giriş alanını nasıl farklı kullanabiliriz diye bayağı zihin cimnastiği yapmıştık. Asıl meselemiz, öğrencilerimiz burayı kendilerine ait bir yer olarak nasıl görebilirler diye kafa yormak olmuştu. Elimizdeki malzemelerle bir şeyler yaptık! Görünürde basitti ama merak ediyorduk öğrenciler burada nasıl hissedecekler diye. İki öğrencimin orada sohbet anına şahit olmak bu nedenle ayrıca hoşuma gitti. Gittim yanlarına oturdum sohbete katıldım zil çalıncaya kadar. Okulda en çok hoşunuza giden yer neresi diye sordum bi ara. Kütüphanedeki bir köşeyi söylediler. Orada hoşunuza giden şey tam olarak ne dediğimde daha az sayıda öğrencinin olduğu, gün ışığının çok güçlü olmadığı ve daha sakin bir yer diye tarif ettiler. Sözcüğü sözcüğüne olmasa da zihnimde kalanlar bunlar… Yumuşak koltuklardan bahsettiler. Arkadaşla sohbet etmeyi sevdiklerini söylediler.

Daha sonra akademisyen velimiz Yasemin Hanımla mimarlık, binalar, psikoloji, okul, tasarım  ve çocuklar üzerindeki etkisi diye derin bir sohbete daldık. Disiplinlerarası bakış açısındaki zenginliğe hani çok susamışım da kana kana su içmek istiyormuşçasına dalmak istedim. Derken mekânların kişiselleştirilmesinden bahsetti Yasemin Hanım. Binanın kişiye özel hissetmesine neden olacak tasarımlarından bahsetti. Sonra okul koridorlarında birlikte dolaştık. Belki yeni fikirler yeni öneriler için tohum ekmişizdir birlikte. Yani umuyorum öyle olmasını 😊

Sevgili Ela ve Duru farkında olmadan beni, mekân-ait hissetme-okul tasarımı dünyasına çektiklerini bir bilseler! Ekibimle birlikte düşüneceğim, araştıracağım.

Sadece bunları konuşmadık Ela ve Duru’yla. Yemekleri de konuştuk. Bana “Okulda niye kantin yok?” diye sordular. Bu yemekler konusu bugün ilkokul ve ortaokul okul aile birlikleriyle yaptığımız toplantının da konularından biriydi. Kantin ve yemek konusuyla ilgili düşüncelerimi daha sonra bir ara yazarım sana.

Bu sıralarda odaklanacağım asıl mesele belki de okul aile birliğinin seçime gidecek olması. Yeni oab oluşacak ama seçimlere çok az veli katılıyormuş!! Merak ediyorum nedenini. Bu yılki seçimlere daha çok sayıda velinin katılım göstermesi nasıl sağlanabilir acaba? Daha çok sayıda anne babanın çocuğunun okuluna katılımcı olması, işbirliğini artırması, farklı görüşler arasında ortak bir zeminde buluşabilmek ne güzel olurdu. Prof. Dr. Türker Kılıç’ın bağlantısallık bilimine dayalı sözleriyle “Esas konu ben değilim, sen de değilsin, diğerleri de aslolan değiller; aslolan nasıl daha güzel bir yaşam yaratacağımız.”.

 22 Eylül 2023 Cuma

Sevgili Günlük,

Haftanın son günü bazen en çok enerji isteyen günü olabiliyor. Belki de gün biterken sana yazdığım için böyle söylüyor olabilirim 🙂 Sabah farklı bir başlangıç olmuştu aslında!

Öğrencilerim en çok hangi günü seviyorlardır? Öğretmenler? Acaba mesleklere göre sevilen günler var mıdır ? 🙂 Merak ettim gün isimleri nereden geliyor diye kısa yoldan internet araması yaptım (Merak edersen sen de burayı tıklayabilirsin): “Cuma gününün İngilizce karşılığı olan Friday, aslen Freya’s Day, yani Freya’nın Günü ya da Özgürlük Günü olarak bilinmekteymiş. Freya, Germenik mitolojideki aşk, güzellik ve üreme tanrıçasıdır.” diyor Evrim Ağacı sitesi.

Sana ne kadar ilginç gelir bilemem ama bu sabah ilk ders zili çalmadan koridorda dolaşıp öğrencilerimle günaydınlaşırken 7. sınıflardan bir sınıfa girdim. İki kız öğrencimden biri sırasında oturuyor, diğeri onun yanında ayakta sohbet ediyorlardı. Masada, okunması yarım kaldığını belli edecek şekilde çevrilmiş bir kitap dikkatimi çekti: Milena’ya Mektuplar, Franz Kafka. Freya’nın Günü’nde aşk ve güzellik tanrıçasıyla karşılaşmış kadar mutlu oldum. Öğrencim 20. yüzyılın önemli yazarlarından birini, Kafka’yı okuyor! Diğer öğrencime sordum sen ne okuyorsun diye. Harry Potter dedi. Fantastik edebiyatın en güzel örneklerinden biri benim için 🙂 Filmlerini de ayrı severim. Konuştukça bi coşku hissettim içimde dalga dalga kabaran. Umut! Evet duygum umut oldu. Gelecekten umutluyum! Edebiyat! Su gibi, yemek gibi, hava gibi edebiyat!

Nereden nereye geldim. Antik Yunancada Afrodit Günü diye de bilinen bugün, güzelliğin temsili ve güzellik de sağlıklı beslenmeyle bağlantılıysa o zaman yemekleri konuşalım biraz. Günün tanrıçasının etkisiyle mi bilmem ama öğleden sonra, okula yemek hizmetini aldığımız Bilintur BCC Catering Firması’nın operasyon yöneticisi-gıda mühendisi Merve Hanım, operasyon proje uzmanı Gülay Hanım ve okul hemşiremiz Melike Hanımla birlikte bir toplantı yaptık. Mutfağın hijyenini, alınan tedbirleri, denetleme raporlarını ve Ekim ayının menüsünde çocukların sevecekleri lezzetleri konuştuk. Öğrenci Konseyi seçildikten sonra Bilintur’un büyük mutfağını, yemeklerimizin yapıldığı yerleri ziyarete gideceğiz. Davet edildik 🙂

21 Eylül 2023 Perşembe

Sevgili Günlük,

Yeryüzündeki en etkili mutluluk kaynağı olan seratonin ve endorfin hormonlarının en kolay salgılandığı an ne zaman biliyor musun? Spor yaptıktan sonra 🙂 Bir egzersiz sonrası halini hatırlamaya çalış!

6-C ve 6-D sınıfındaki Beden Eğitimi dersini yapan öğrencilerim bugün hem büyüme hormonlarını hem de mutluluk hormonlarını bolca salgıladılar! Ne güzel!  Öğle yemeği sonrası spor salonuna  gittim. “Çatlatan Top” oyununu oynuyorlarmış. Salonun ortasında yer alan sınıf, büyük pilates topunu birbirine hızla aktarırken, diğer sınıf, ortadaki pilates topunun dönmesiyle yarış halinde takım olarak çevrelerinde koşuyorlardı. Seçil Hoca koşan çocukların süresine bakarken, Hamza Hoca iç halkadaki kuralları gözlemliyordu. Ahh çocuklar muhteşemsiniz! Bu ne enerji! Size yetişmek ne mümkün 🙂

 


Hmmm! Sanırım oyunun videosu, benim anlatımımdan daha iyi bir açıklama olacak.

19 Eylül 2023 Salı

Sevgili Günlük,

Senin ismini Okul Müdürünün Günlüğü diye adlandırdım. Ortaokulun günlük yaşamında benim görüş alanımdan bazı an’ları anı’ları seninle zaman zaman paylaşmak istiyorum.

Piyale Madra’nın Piknik’ini hiç okudun mu? Bak! Aşağıda Piknik’ten bir çizim var 😊

Şimdi neden onu seninle tanıştırdım dersen Piknik’te de günlüğe yazmakla ilgili çizimler var. Bazen binlerce sözcüğün bir araya gelip anlatmaya çalıştıklarını bir çizim  öylesine derinlemesine yansıtıyor ki! Evet karikatür okumayı severim. Ben çocukken çok az karikatür kitapları vardı ama çizimleri hâlâ aklımda. Belki sonra onları da paylaşırım. Öğrencilerim de karikatür seviyor mu acaba diye merak ettim şimdi. Gerçi onların favorisi Manga çizimleri! Belki sevdikleri Manga karakterlerini benimle paylaşırlar ben de sana gösteririm kim bilir!

Bugün öğlen teneffüs saatinde bahçeye çıktım. Çocukların yüzündeki sevinci görmeliydin. Oyun oynuyorlardı.

Sanırım en çok voleybol oynanıyor bu sıralarda! Ee haklı olarak gurur duyduğumuz şampiyon Türk Kadın Milli Voleybol Takımı var. Voleybol da harika bir spor. Sadece bir top yeterli. Her zaman fileye de gerek yok. Çok sayıda arkadaşını aranıza aldınız mı topu yere düşürmeden manşet vurma tekniklerini çalışabilirsin 😊

Aslında sana biraz da dünden bahsetmek istiyorum. Dün Pazartesi Buluşmaları’nda “Haklar ve Sorumluluklar” konusunu ele aldık. Farklı yönleriyle hakları konuştuk. Aşağıda sırasıyla bunları açıklayacağım.

Hakların savunuculuğunu yapan meslek olarak bir avukatı davet ettik. Öyle herhangi bir avukat değil! 2012 yılı mezunumuz Revna Cebeci geldi ve tüm öğrencilere bir konuşma yaptı. Bütün öğretmenler nasıl gurur duyduk anlatamam. Dün, çok amaçlı salonda sandalyelerinde oturup bu konuşmayı dinleyen bütün öğrencilerimin yıllar sonra bizleri gururlandıracağına inanıyorum. Her birini genç bir yetişkin olarak sevdikleri, farklı bir mesleği-işi yaparken hayal ettim. Rengarenk, cıvıl cıvıl bir görüntü zihnimde canlandı. Kendi kendime gülümsedim. Bu sunuma 8. sınıflardan iki öğrencim liderlik etti: İdil Yılmam ve İsmail Yiğit Türk. Onların topluluk önündeki konuşma becerilerini görmekten ayrıca mutlu oldum. Sevgili Avukatımız Revna’nın bir fotoğrafını paylaşmadan olmaz 🙂

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölüm Başkanı Çiydem Eroğlu, bu yıl Bireyler ve Toplumlar Bölümüyle birlikte planlayacakları Öğrenci Konseyi çalışmalarının tanıtımını yaptı. Resmî anlamda başvuruları başlattı. Cumhuriyetin 100. yılında demokrasiyi deneyimlemenin özel bir hatırası olacak. 8. sınıflardan seçilecek Öğrenci Konsey Başkanı, tüm sınıflardan seçimle gelecek sınıf temsilcileriyle birlikte, okul topluluğundaki akranlarına liderlik ederek okuldaki uygulamalara, kendi yaşamlarına yönelik kararlara katılımcı bir yaklaşım sergileyecekler. Merakla bekliyorum bu yılki seçimleri.

Kendini ifade etme hakkı önemli! Okulda öğrencilerimin kendini ifade etme yollarından biri olarak dün  BMV’yi tanıttım 😊 Nedir bu BMV deyince bir çoğu önce araba markası dedi doğal olarak:) Sonra devam ettikçe baş harflerinin şifresini bulmaya çalıştılar: Bir Mesajım Var cümlesinin ilk harfleri! Öğrencilerimin kendilerini doğrudan bana ifade etme fırsatlarını artırmak için teknolojik bir yol. Moodle platformu üzerinden yazabilecekler. Bu sabah ilk BMV geldi bile:)) Acaba bu hafta kaç BMV gelir? Sayısı önemli değil yeterki yazılsın dediğini duyar gibiyim 😊

Gün bitmeden MEB İlçe Özel Öğretim Kurumları Şubesi tarafından yapılan okul müdürleri toplantısına  katıldım. Sanırım, gelecek haftalarda öğrencilerime ve velilerime yeni açıklamalar yapmam gerekecek.

Şimdilik bu kadar! Fırsat buldukça buraya yazacağım. Görüşünceye kadar sağlıcakla kalın. Bak yapraklar yavaş yavaş turuncuya dönüşüyor. Doğanın renkleri muhteşem!